Bali,kouzelný ostrov bohů

Tisíce hinduistických chrámů jsou bohatě zdobeny krásnými sochami

Většina turistů sem jezdí za nádherným mořem s krásnými plážemi, výborným jídlem a úžasnou přírodou. Tento kouzelný ostrov toho nabízí ovšem daleko více. Bali, to je nekonečný shluk barev, vůní, chutí, hinduistických svátků a hlavně zde žijí milí a pohodoví lidé. Je to jedno z míst na Zemi, kde není na prvním místě shon za penězi, bohatstvím a hmotnými statky.

Skútr nebo motorka a jedem na stavbu

Pro návštěvníka z Evropy je to v prvních dnech šok. Naprosto jiná kultura, jiné myšlení lidí. Jiný žebříček hodnotí. Prostě naprosto jiný svět. Ale čím déle na Bali jste, tím více pochopíte jejich život. Ano, je to jednoduché, pořád se usmívat, nedělat si zbytečné starosti, žít tak, jak to jde. Proto zde najdete spoustu mladých z celého světa, kteří zde žijí a většinou pracují přes počítač, meditují, cvičí jógu nebo čistí moře od plastů.

Nádherný výhled – Warung ASRI u rybářské vesnice Lean

Když jsem byl na Bali poprvé, dost mě překvapilo, že policie nemá zbraně, jen jakési malé dřevěné meče. Ne, že by tu nebyla žádná kriminalita, to určitě ne. Ale prostě tohle jim asi stačí. Další velké překvapení – doprava, když nás vezl náš řidič z letiště, pořád jsme se divili, že jede jen na trojku, maximálně na čtyřku, dopravní značky nebo semafory pouze ve větších městech. Rychlost tu nikdo neřeší. Na náš dotaz, jakou rychlostí může jet v obci nebo mimo obec, moc nechápal, co po něm chceme. No jedu tak, jak mi to provoz dovolí, byla jeho odpověď. Jednoduché, žádná složitá vyhláška. Ale jezdí se opravdu pomalu, motory se vytáčí na třetí maximálně na čtvrtý rychlostní stupeň, před každou zatáčkou se troubí, stejně tak při předjíždění. A to nejdůležitější, jezdí se vlevo a všude je hromada skútrů a motorek, na kterých jezdí kromě jednotlivců i celé rodiny, mnohdy i se zvířaty. Potkat skútr a na něm čtyři, pět lidí a pár slepic, to není nic neobvyklého.

Autobusy na Bali nehledejte, tímhle se jede například na hinduistickou slavnost

Život na Bali se točí kolem náboženství. Nejrozšířenější je zde hinduismus a ten má několik bohů, tak se nesmíme divit, že svátky a slavnosti jsou zde snad každý týden. Balíjci dodržují tradice předků a poctivě slaví všechny svátky. Pokud se na některou takovou slavnost dostanete, žasnete nad barevností, spoustou květin, obětin, vonných tyčinek a dalších věcí.

Tradiční obětiny jsou téměř všude

Největším zážitkem první návštěvy Bali byla slavnost Ogoh – Ogoh. Místní Silvestr. To je opravdu velká událost, ale o tom napíšu někdy příště. Každý větší dům má svou svatyni, podél cest, nebo na mostech jsou různé sošky bohů a k nim se několikrát denně nosí obětiny. Do všech chrámů a svatyní musí turisté nosit sarong, tradiční šátek, který zahaluje nohy až pod kolena.

Jeden z mnoha Balíjských bohů

Bali patří k nejnavštěvovanějším destinacím na světě, ovšem i přesto je zde pořád dost míst, kam turisté moc nechodí a turistický ruch je minimální. Takovou oblastí je třeba Amed – oblast na východě Bali, kde nejsou zatím žádné velké hotely, ovšem jeden velký se tu začíná stavět. Potom už to tu zřejmě ztratí své kouzlo. Je tu spoustu možností na šnorchlování a potápění, rybáři Vás rádi povozí na moři v tradiční rybářské loďce jukung.

Celý ostrov je plný nádherných vodopádů. Vodopády Sekumpul

V Amedu a okolí je spoustu malých hotelů, resortů a vil různých úrovní ubytování a cen. Najdete tu dost česky mluvících domorodců, ale i českých resortů a hotelů. Najít ubytování není opravdu žádný problém. Stejně tak zde naleznete široké množství warungů – rychlých občerstvení a restaurací nabízejících kromě vynikajících místních specialit i jídla evropské kuchyně.

Klasický výhled na Bali – Ubud a jeho rýžová políčka

Místní kuchyně je kapitola sama pro sebe. Základem je samozřejmě rýže, ryby a mořské plody plus vepřové, nebo kuřecí maso doplněné pálivým sambalem. Tuto omáčku dělá každá rodina, či restaurace podle své receptury. Vše je doplněno skvělým ovocem, které roste doslova všude kolem Vás, banány, mango, ananas a další. Povinností je ochutnat Balíjskou kávu, ať už normální, nebo cibetkovou.

Ochutnávka kávy a tradiční místní rýžové cukroví

Pokračování příště.

Od dětství mám rád motoristický sport, před 15 lety jsem jej zkombinoval s fotografováním. Focení mi přináší radost i adrenalin. Rychlost, akci, emoce i krásné ženy, to vše vás učím zachytit hledáčkem fotoaparátu. >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.