MotoGP Brno – závod pro prázdné tribuny

Brad Binder při svém třetím startu v MotoGP získal pro KTM první místo vítězství v královské kubatuře – MotoGP (foto Brno 2018)

Hodně dlouho se nevědělo, jestli s letos Brno pojede, kupodivu nebylo tím hlavním problémem financování velké ceny, ale objevila se nová, celosvětová hrozba jménem Covid 19. Díky tomuto viru a hlavně díky mediální masáži, se během pár měsíců změnil svět. Karanténa, roušky, zavřené obchody, strach,chaos a panika ….

MM 93 letos kvůli zraněni ruky chyběl a bude chybět ještě minimálně další dva závody.

Ve finále se DORNA rozhodla šampionát spustit, ovšem bez diváků na tribunách! Brno tak mohlo přivítat cirkus MotoGP. Za přísných hygienických a bezpečnostních opatření se od pátku sedmého srpna rozjeli tréninky všech kategorií.

Až do závodu v Brně jediný vítěz třídy MotoGP – Fabio Quartararo

Až na pár stovek skalních příznivců jedné stopy všichni fandové uposlechli výzvy pořadatelů a sledovali závody u svých televizorů nebo v hospůdkách s přáteli. Celý víkend tak proběhl v klidu, až na jeden pozitivní test na Covid u jednoho pracovníka DORNY.

Pro Filipa Salače je okruh v Brně asi prokletý, letos po problémech s motocyklem dojel na posledním, 25. místě.

Moto3, jako vždy parádní závod. Pestrobarevný had jezdců bojujících o body a nedarujících si ani milimetr tratě. Tento souboj pro sebe rozhodl Ital, Dennis Foggia ze stáje Leopard Racing, druhé místo bral Albert Arenas – Gaviota Aspar Team a třetí místo Ai Ogura – Honda Asia. V čele je tak po Brně Albert Arenas před Ai OgurouJohnem McPhee, ten dojel na pátém místě.

Albert Arenas – v loni nedojel, letos druhé místo

Moto2, přiznám se, že pro mě nejméně atraktivní kategorie. Na prvním místě opět Ital – Enea Bastianini, mile mě překvapil na druhém místě Sam Lowes a také výkon třetího, Joe Robertse zaslouží pochvalu. Bastianini se tak dostal do čela průběžného pořadí, druhý Luca Marini, v Brně dojel čtvrtý a třetí je Tetsuta Nagashima, tomu se moc nedařilo a dojel až jedenáctý.

Sam Lowes loni na startovním roštu, závod nedojel, letos parádní druhé místo

Velké finále, MotoGP. Kdo porazí největší letošní překvapení, Fabia Quartarara? Nebo bude jeho vítězná série dále pokračovat? Překvapením bylo už první místo na roštu – Johann Zarco na Ducati týmu Esponsorama Racing, ještě ve Španělsku se tým jmenoval Hublot Reale Avintia – spolu s Johannem přišli asi i nějaké peníze. Fabio stál na druhém a jeho týmový kolega Franco Morbidelli na třetím místě. První tovární jezdec, Aleix Espargaro na Aprilii na čtvrtém místě.

KTMZarco nebyla loni ideální dvojka, jak se zdá, letos by mohl Johann na Ducati posbírat dost bodů, pokud tedy vydrží forma a budou peníze.

Závod to byl opravdu parádní, celou dobu se bylo na co dívat. Obě Yamahy týmu Petronas jezdily dlouho v čele a držel se jich překvapivě Brad BinderPol Espargaro na továrních KTM. Tuhle čtveřici doplnil Zarco na Ducati. Ve 13. kole se dostal do vedení nováček v MotoGP, Brad Binder a k překvapení všech vybojoval pro značku KTM a také pro sebe první vítězství v MotoGP. Překvapivá byla celá první trojice, druhé místo bral Franco Morbidelli a třetí skončil Johann Zarco. Čtvrtý Rins na Suzuki a páté místo Valentino Rossi. Naprostým zklamáním byl výkon továrních Ducati. Až 11. Dovizioso a 12. Petrucci. Vedoucí muž klasifikace, Fabio Quartararo dokončil závod na 7. místě. Druhý muž průběžného pořadí, Maverick Viňales dokonce až 14. místo. Třetí místo patří zatím MorbidellimuDoviziosovi, mají shodný počet bodů.

Dani Perosa – Little Samurai – tento muž má velký podíl na vzestupu továrny KTM

Nebylo by to Brno, aby se opět nevynořily spekulace o konci MotoGP u nás. I když díky viru by se mělo jet v Brně i příští rok, doufejme před plnými tribunami, diváci dostali možnost si vstupenky nechat na rok 2021. Celý víkend se hovořilo o velmi špatném stavu asfaltu, ten je už opravdu starý a bude potřeba udělat nový, ovšem kde se na to zase vezmou peníze?? Necháme se překvapit. Teď vzhůru na Red Bull Ring , tedy pardon, k televizním obrazovkám, na další dva závody podivné Corona sezóny bez diváků …