WSBK Brno 2008

Kuba Smrž

Závodění je v současné době pozastaveno, tak nezbývá nic jiného než se ohlédnout do minulosti. Pro mě, jako fotografa je to příležitost prohrabat se archívem a vytáhnout na obrazovky monitorů své starší fotky.

Ondra Ježek

Začínáme, jak jinak, v Brně. Je víkend, 18. – 20. července roku 2008 a na Masarykově okruhu právě probíhá další podnik šampionátu WSBK. A protože jsme doma, máme ve startovním poli všech tříd početné zastoupení. Kromě jezdců, kteří jedou celý šampionát, Jakub Smrž – WSBK, Patrik Vostárek – STK600, Matěj Smrž – STK1000. Máme na divokou kartu další borce – WSBK: Miloš Čihák, Jirka Dražďák, STK100:Michal Drobný a ve třídě STK600 Ondřej Ježek a Michal Šembera. Samozřejmě nemůžu zapomenout na naše týmy, Intermoto Czech pánů Kubíčka a Látra, v SSP s dvojicí Matthieu LagriveWilliam De Angelis, v STK600 je reprezentoval již zmíněný Patrik Vostárek a tým MS RacingSTK1000Matěj SmržBarry Burrel.

Patrik Vostárek – Intermoto Czech

A právě nejslabší kategorie STK600 nám přinesla největší radost. Patrik Vostárek si připsal své třetí vítězství v řadě, před Brnem se mu podařilo vyhrát i další dva podniky Misano a Nurburgring. Patrik obsadil vynikající 4.místo v celkové klasifikaci šampionátu. Na stupních ho v Brně doplnili, druhý Loris Baz a třetí Gino Rea. Ondra Ježek obsadil sedmé místo a Michal Šembera závod nedokončil.

Nádherný pohled na stupně vítězů, na nejvyšším stupínku Patrik Vostárek – Intermoto Czech

Třída STK100 se stala kořistí Maxima Bergera, druhé místo Brendan Roberts, třetí Alessandro Polita. Jezdci týmu MS Racing, Matěj SmržBarry Burrel se umístili na osmém a patnáctém místě. Michal Drobný závod nedojel. Ve startovní listině byla řada dnes zvučných a známých jmen, Xavier Simeon, Michele Piro, Davide Giugliano, Kenny a Freddy Forray, Marko Jerman nebo Marek Szkopek.

Matěj Smrž zdraví diváky po dojetí závodu.

Přesuneme se do kategorie SSP, zde se v boji o první místo utkali dva největší favorité, dnes už legenda WSBK, Jonathan ReaAndrew Pitt. Z prvního místa se nakonec radoval Rea, Pitt byl druhý a třetím do party se stal Joshua Brookes. Člen formace Intermoto Czech, Matthieu Lagrive dojel osmý a jeho parťák, William De Angelis odstoupil v průběhu závodu. I v této třídě se startovka hemžila super jmény, největší jméno – Garry McCoy, bohužel se zranil již v tréninku a do závodu nenastoupil. Další známá jména – Broc Parkes, Massimo Roccoli, Fabien Foret, Joan Lascorz – dnes je tento jezdec po zranění na vozíku, ale nevzdává se a bojuje, jezdí se speciální bugynou. Bohužel o život přišel hned v dalším závodě, na domácí trati v Brands Hatch Craig Jones.

Jonathan Rea

Je tu finále, královská kategorie – SBK. Startovní rošt je plný. První řada má přímo hvězdné obsazení, co jméno, to pojem. Legendární Troy Bailiss, jak jinak, než na tovární Ducati XEROX. Dále jsou tu Troy Corser, Michel Fabrizio a korzár, Max Biaggi. K favoritům patří také Nitro Nori – Noriyuki Haga a také další Japonec, Ryuichi Kiyonari. Ovšem „Bailisstic“ má super formu a vítězí v obou závodech tohoto víkendu. V první jízdě ho na stupních vítězů doplňují Troy Corser na Yamaha Motor ItaliaMichel Fabrizio s tovární Ducati XEROX.

Michel Fabriziov Brně dvakrát na bedně.

Ve druhém závodě si Michel Fabrizio polepšil a skončil hned za Troyem Bailissem, třetí místo vybojoval Max Biaggi,který nechal za svými zády Corsera. Ducati tak brala všechna pódiová umístění.

Troy Bailiss – legenda WSBK

A jak si vedli naši borci? Kuba SmržMilda Čihák první závod nedokončili, Jirka Dražďák dojel na dvacátém místě. Druhý závod bral Kuba Smrž body za jedenácté místo, Milda Čihák dojel dvacátý první a Jirka Dražďák nedokončil.